Virta-valotaideinstallaatio kutsuu kaikenikäiset ainutlaatuisen kokemuksen äärelle. Toivakan kirkko muuntautuu 20.–24.10.2026 valon maailmaksi, jonka sisään kävijät pääsevät astumaan.
Taiteilijat Riikka Arte, Sir Michael Madness ja Twilight Courier rakentavat kirkkoon virtaavan keitaan – paikan, jossa voi hengittää, levätä ja latautua arjen keskellä.
Teoksen rungon muodostavat käsin maalatut, UV‑hohtavat kankaat. Niiden ympärille rakentuvat videoprojisointi ja yksittäiset valoelementit, jotka käyvät hiljaista vuoropuhelua sekä Pellervo Lukumiehen maalausten että kirkon arkkitehtuurin kanssa.
Lukumiehen maalausten tavoin teos muistuttaa, että jokainen ihminen on arvokas osa elämän virrassa. Valo kulkee meissä ja me kannamme sitä eteenpäin.
Virta kutsuu jokaisen kokemaan taiteen ja valon vuoropuhelun omassa rytmissään ja olemaan läsnä hetkessä.
Teos on vapaasti koettavissa Toivakan kirkossa 20.–24.10. klo 18–21. Ei pääsymaksua.
Teoksen tarjoaa Toivakan lähikirkkoalue / Jyväskylän seurakunta. Kulttuurielämys on osa kokonaiskirkon Sydämen sivistystä 750 vuotta -juhlavuoden tapahtumia.